ГоловнаПро насФункціональне зонуванняПриродні особливостіДіяльністьЗапобігання проявам корупціїДля відвідувачівНовиниФотогалереяСпівробітництвоКонтакти
Останні новини
11 червня 2021
Робоча зустріч наукових співробітників НПП "Черемоський" із провідними науковцями України в галузі геоботаніки та екології

   7-9 червня 2021 року до НПП «Черемоський» завітали провідні науковці України в галузі геоботаніки та екології із робочим візитом. Зокрема, Яків Петрович Дідух– академік Національної академії наук України, професор, доктор біологічних наук, Ілля Ілліч Чорей– професор, доктор біологічних наук, Василь Васильович Буджак– доктор біологічних наук.
    Яків Петрович Дідух підписав для науково-дослідного відділу НПП «Черемоський» примірник Червоної книги України. Рослинний світ за його редакцією.

10 червня 2021 о 15:18
Поновлення туристичного маршруту «Дорогою до небес»

      Літо — це пора відпочинку та оздоровлення. 8-9 червня начальником відділу еколого-освітньої роботи та рекреації Терен Аллою та провідним фахівцем з рекреації Іліщук Інною, здійснено виїзд на територію НПП «Черемоський», з метою поновлення маркування еколого-туристичних маршрутів.
      Безпека туристів — це важливий чинник розвитку туризму. Промарковані маршрути користуються популярністю, адже вони дають можливість побачити красу Карпат.

10 червня 2021 о 13:54
Екозаняття - «Охорона біологічного різноманіття на територіях ПЗФ»

        До відзначення Всесвітнього дня охорони навколишнього середовища з вихованцями Дихтинецького ДНЗ в групі «Ромашка» проведено екологічне заняття на тему: «Охорона біологічного різноманіття на територіях природо-заповідного фонду». Провідним фахівцем з рекреації НПП «Черемоський» О.Томнюк здійснено розробку уроку та представлено роздатковий матеріал, наочності, що дали дітям можливість ознайомитись з біологічним різноманіттям Національного парку. Вихователь І.О.Маковійчук ознайомила вихованців з видовим багатством флори і фауни нашого краю, рідкісними, червонокнижними видами, які потребують збереження та охорони. Також вихователь вміло, в зрозумілій для дітей формі, ознайомила їх з основними заходами збереження біорізноманіття, формуючи екологічну свідомість дитини, етичне та бережне ставлення до живої природи, виховуючи любов до рідного краю.

Корисні посилання
« назад до переліку

02 червня 2021 о 16:18
Результати досліджень під час науково-дослідницької експедиції на територію Перкалабського ПНДВ НПП «Черемоський»
 

      24-27 травня 2021 р. науковим співробітником, к.б.н. Діаною Юзик та молодшим науковим співробітником Лесею Дмитроняк здійснено науково-дослідницьку експедицію на територію Парку. Метою експедиції було провести моніторинг видового складу, чисельності та фенологічних явищ в житті біорізноманіття Парку на зоологічних та ботанічних постійних пробних площах (далі – ППП), фенологічних пунктах та еколого-ценотичних трансектах шляхом пішохідної маршрутної екскурсії на маршрутах Перкалабське природоохоронне науково-дослідне відділення (ПНДВ) – Кортузіанський водоспад – пам'ятка природи місцевого значення «Білий потік».
      Обстежено територію Парку на предмет гніздування птахів та встановлення їх видового складу, орієнтуючись на спів та за візуальними спостереженнями, рухаючись в одному напрямку без обмеження ширини трансекти із частими зупинками. Так, було виявлено під час експедиції всього 28 видів птахів з рядів Соколоподібні (Falconiformes) – 1, Голубоподібні (Columbiformes) – 1, Зозулеподібні (Cuculiformes) – 1, Одудоподібні (Upupiformes) – 1, Дятлоподібні (Piciformes) – 1, Горобцеподібні (Passeriformes) – 23.
      Проведено моніторинг заселеності штучних гніздівель горобцеподібними птахами та їх репродуктивного періоду в межах зоологічної ППП № З-3. Нами встановлено факти гніздування синиці великої (Parus major), синиці чорної (Parus ater) та синиці блакитної (Cyanistes caeruleus). Заселеними виявилося 42,1% синичників.
      Було зафіксовано активність безхребетних з класів Комахи (Insecta) та Павукоподібні (Arachnida), а також представників типів Молюски (Mollusca) та Кільчасті черви (Annelida). Виявлено представників ентомофауни з рядів Лускокрилі (Lepidoptera), Двокрилі (Diptera), Прямокрилі (Orthoptera), Перетинчастокрилі (Hymenoptera), Твердокрилі (Coleoptera) та Бабки (Odonata). З них попередньо було визначено білана капустяного (Pieris brassicae), павиче око (Inachis io), сонцевика адмірала (Vanessa atalanta), жалібницю (Nymphalis antiopa), зоряницю Аврору (Anthocharis cardamines), водомірку (Gerris costae), мурашку рудого лісового (Formica rufa), жука-гнойовика (Geotrupes stercorarius), туруна золотистоблискучого Ешера (Carabus aurinitens escheri), рогохвоста великого хвойного (Urocerus gigas). Детальніше визначення зібраних зразків безхребетних буде зроблено пізніше. З молюсків виявлено равликів чагарникового (Fruticicola fruticum) та виноградного (Helix pomatia). З кільчастих червів було знайдено п’явок медичну (Hirudo medicinalis) – ЧКУ та велику несправжньокінську (Haemopis sanguisuga), а також представників родини Дощові черви (Lumbricidae).
      Із земноводних в цілому в межах маршруту спостерігали масово пуголовків та imago жаби трав'яної (Rana temporaria), до 100 ос. тритонів альпійських (Ichthyosaura alpestris), близько 15 ос. тритонів карпатських (Lissotriton montandoni) – ЧКУ, 2 ос. ящірки прудкої (Lacerta agilis), ропуху сіру (Bufo bufo).
      Зафіксували:
- початок цвітіння: горлянки повзучої (Ajuga reptans L.);
- цвітіння: жерухи струмкової (Cardamine marholdii Tzvelev), жовтяниці чергволистої (Chrysosplenium alternifolium L.), молочая карніолінського (Euphorbia carniolica Jacq.), анемони дібровної (Anemone nemorosa L.), мати-й-мачухи (Tussilago farfara L.), перстача золотистого (Potentilla aurea L.), кремени гібридної (Petasites hybridus (L.) P. Gaertn.), фіалки двоцвітої (Viola biflora L.),
-  масове цвітіння: первоцвіта високого (Primula elatior (L.) Hill); калюжниці болотяної (Caltha palustris L.), квасениці звичайної (Oxalis acetosella L.), зубниці залозистої (Dentaria glandulosa Waldst. & Kit.), медунки червоної (Pulmonaria rubra Schott), петрового хреста лускатого (Lathraea squamaria L.).
      Також зафіксовано початок цвітіння вовни гірської (Cortusa matthioli L.), цвітіння підбіла альпійського (Homogyne alpina (L.) Cass. ) та завершення цвітіння шафрана гейфеля (Crocus heuffelianus Herb.), які занесені до Червоної книги України.
      Обстежено гідрологічні об’єкти (річка Перкалаб, річка Сарата, Кортузіанський водоспад) в межах Перкалабського ПНДВ. Досліджено візуально прозорість води цих водойм та швидкість течії поплавковим методом (природні об’єкти).
      Зібрано 25 зразків вищих судинних рослин, 35 – мохоподібних та 15 – грибів.
      Проведено інструктаж для майстрів з охорони природи Перкалабського ПНДВ: щодо ведення фенологічних спостережень за рослинним світом, зокрема – первоцвітами; заповнення щоденників польових спостережень; особливостей заповнення фенологічних карток та програм сезонних феноспостережень на 2021 природний рік. Видано бланк для нотування спостережень за погодно-кліматичними явищами на червень, а також отримано заповнені картки фенологічних спостережень за тваринним та рослинним світом.