ГоловнаПро насФункціональне зонуванняПриродні особливостіДіяльністьЗапобігання проявам корупціїДля відвідувачівНовиниФотогалереяСпівробітництвоКонтакти
Останні новини
Сьогодні
Вийшов з друку ІХ том Літопису природи НПП «Черемоський»

    Літопис природи – це основний науковий звітний документ у національних природних парках та заповідниках. Підготовлено ІХ том звіту відповідно «Програми Літопису природи для заповідників та національних природних парків України» (2002) під загальною редакцією Т.Л. Андрієнко. В ньому висвітлено основні результати спостережень за природними процесами та явищами на території НПП «Черемоський» протягом 2019-2020 років.

7 травня 2021
8-9 травня - Всесвітній день мігруючих птахів (World Migratory Bird Day)

    Всесвітній день, присвячений мігруючим, або перелітним птахам, має свою унікальну історію. Офіційно він був проголошений у 2006-му році та з тих пір став щорічною міжнародною кампанією з підвищення обізнаності широкої громадськості про необхідність прийняття невідкладних заходів щодо охорони перелітних птахів та середовища їх безпосереднього мешкання. Відзначається як правило два дні, починаючи з другої суботи травня. У цьому році це 8-9 травня. Цей день присвячено даті підписання 10 травня 1906 року Міжнародного Договору про охорону птахів. Відзначення цього дня дає можливість кожному зробити свій внесок у зменшення загроз для птахів.

7 травня 2021
Заказник загальнодержавного значення - «Чорний Діл»

    Найціннішою окрасою території парку є мальовничий хребет Чорний Діл (47.766513, 24.961408), який знаходиться на крайньому північному сході Мармароського масиву, - стародавнього ядра Карпатської гірської системи. Побувавши на вершинах хребта, перехоплює подих, - відкриваються прекрасні панорами величавих Чорногірських та Яловичрських гір, шати смерекових лісів з зеленими полонинами, в травостої яких цвітуть і радують людське око рідкісні та найцінніші для науки, червонокнижні, дивовижної краси квіти.

Корисні посилання
« назад до переліку

27 квітня 2021
Птах року 2021
 

    Орнітологічна спільнота України кожного року обирає птаха – символа року. Протягом року до обраного виду прикута пильна увага. Так, дослідникам важливо встановити його чисельність, поширення, потреби та проблеми, а також якомога ширше розповісти про його життя в природі. Символом року, зазвичай, обирають птаха, якого не складно побачити як в дикій природі, так і у населених пунктах, що дозволяє орнітологам-аматорам без особливих зусиль проводити дослідження.
   Українське товариство охорони птахів (УТОП) символом 2021-го року обрало синицю чубату (Lophophanes cristatus, раніше — Parus cristatus). Цей птах з родини Синицеві (Paridae) в Україні поширений в лісовій і значній частині лісостепової смуги, а також Карпатах. Останнім часом спостерігається скорочення чисельності популяції цього виду. Як лісовий вид, потребує суворої охорони місць гніздування: старих хвойних лісів, підліску, старих дерев. Охороняється Бернською конвенцією про охорону дикої флори та фауни і природних середовищ існування в Європі.
    Синиця чубата має довжину тіла близько 12 см. У дорослого птаха голова зверху чорно-бура, пера з білою верхівкою. На потилиці має великий загострений, так званий, «чуб», через який і отримав характерну назву. Щоки білі, окреслені ззаду чорними смугами. Горло чорне. Дзьоб чорний. Ноги сірувато-бурі.
    Селиться цей птах у високостовбурних соснових і смерекових лісах. Синиця чубата живиться дрібними безхребетними та їх личинками, а також насінням ялини та вільхи, плодами рослин в зимовий період. Є осілим та кочовим видом.
    На території НПП «Черемоський» та в околицях Парку синиця чубата також трапляється. У позагніздовий період нерідко тримається в зграях з іншими видами синиць та золотомушками. Пісня синиці чубатої – це короткі мелодійні трелі; часто подає пискливе «ці-ці-чрр-чрр».
    Співробітники науково-дослідного відділу НПП «Черемоський» пропонують всім охочим у 2021 році провести власне спостереження за життям синиці чубатої у природі. Спробуйте побачити цього птаха в хвойних лісах поблизу вашого місця проживання чи під час мандрівок. Цікавими фактами для спостережень будуть знайдені місця гніздування, їх фотографії та короткий опис (дата, місце, вміст), особливості поведінки птахів, чим харчуються, чи мають ворогів, які загрози можуть мати вплив на їх існування у природі. При проведенні спостережень необхідно бути обережними. Адже Ваша необачна поведінка (особливо під час гніздового періоду) може призвести до того, що птах покине гніздо. Діліться своїми спостереженнями, передаючи їх у науково-дослідний відділ Парку за адресою: вул. Федьковича, 35, смт Путила.


Інформацію підготувала к.б.н., науковий співробітник НПП «Черемоський» Д.І Юзик


Фото з інтернет-ресурсу https://uk.icreb.org/1185-useful-bird-or-why-was-a-tit-called-a-tit-bolshak-bi.html
Відео з інтернет-ресурсу https://www.youtube.com/watch?v=O8edwikg3_w