ГоловнаПро насФункціональне зонуванняПриродні особливостіДіяльністьЗапобігання проявам корупціїДля відвідувачівНовиниФотогалереяСпівробітництвоКонтакти
Останні новини
28 травня 2020
30 травня - Всеукраїнський «Велодень»

        «Велодень» — неофіційне свято, яке відзначають велосипедисти наприкінці травня. Дата Велодня визначається за призначенням, зазвичай це субота в останні вихідні травня.

28 травня 2020
Переваги життя без тютюну

          31 травня відзначають Всесвітній день без тютюну. З 1987 року по всьому світу проходять антитютюнові акції. У березні 2006 року Верховна Рада України ратифікували Рамкову конвенцію ВООЗ з боротьби проти тютюну, яка передбачає нагальне впровадження конкретних заходів на подолання тютюнової пандемії.

27 травня 2020
Важливість біорізноманіття

      Пропонуваємо до вашої уваги переглянути відеозаписи до Міжнародного дня біологічного біорізноманіття.

Корисні посилання
« назад до переліку

04 травня 2020
Розпочався сезон активності земноводних
 

Сьогоднішній пост буде присвячено найбільшому хвостатому земноводному в Україні, а саме саламандрі плямистій, або вогняній (Salamandra salamandra Shaw, 1802). Цей вид живе у букових і ялинових лісах Карпат. У Чернівецькій області чисельність саламандри невисока і скорочується за рахунок зменшення виживання дорослих тварин.

Загальна довжина дорослих саламандр досягає 15—25 см. Голова і тулуб масивні. Хвіст у поперечному розтині округлий. Очі великі, позаду них розміщені опукло-довгасті отруйні залози — паротиди. На передніх кінцівках по 4, на задніх по 5 пальців, плавальні перетинки не розвинуті. Самиці дещо більші й відрізняються деякими пропорціями тіла. Личинки, окрім розмірів, відрізняються від дорослих тварин зовнішніми зябрами, наявністю на спинному боці й хвості шкіряної складки та темно-сірим забарвленням з невиразно розвиненими плямами (є також дрібні золотисті цяточки, що надають тілу золотистого відтінку). Отрута шкірних залоз саламандри плямистої діє на нервову систему і є доволі токсичною для ссавців, її середня смертельна доза становить 1.2 мг на 1 кг маси жертви. Не виключено, що захисна функція шкірних виділень також пов'язана з їхньою антигрибковою та антибактеріальною дією. Тож, брати до рук цих тварин не варто.

Зимують групами в підземних сховищах, у порожнинах під коренями дерев, під камінням, у норах, льохах і підвалах. Дорослі тварини звичайно ведуть присмерково-нічний спосіб життя, однак при підвищенні вологості повітря до 90 % і більше в похмурні чи дощові дні можуть бути активними і вдень.

Саламандра плямиста занесена до Червоної книги України із категорією вразливий вид. У Європі вона перебуває під захистом Бернської конвенції з охорони європейських видів дикої фауни і місць їх перебування. На її чисельність негативно впливає вирубка листяних лісів і переважання хвойних. Зникнення природних місць існування стає однією з головних причин, що загрожують існуванню саламандр.

Саламандри – дуже повільні тварини, тому часто гинуть під колесами машин, намагаючись перейти дорогу.

Цей вид перебуває під охороною у Національному природному парку «Черемоський».

Зараз триває сезон активності саламандр. Їх можна зустріти і в смт Путила. Під час зустрічі намагайтесь не нашкодити цим тваринам. Якщо тварина вийшла на дорогу, то потихеньку відженіть її на узбіччя, аби її не збила машина. Про такі знахідки просимо повідомляти у науково-дослідний відділ Парку.

К.б.н., науковий співробітник НПП «Черемоський» Д.І Юзик