ГоловнаПро насФункціональне зонуванняПриродні особливостіДіяльністьЗапобігання проявам корупціїДля відвідувачівНовиниФотогалереяСпівробітництвоКонтакти
Останні новини
28 травня 2020
30 травня - Всеукраїнський «Велодень»

        «Велодень» — неофіційне свято, яке відзначають велосипедисти наприкінці травня. Дата Велодня визначається за призначенням, зазвичай це субота в останні вихідні травня.

28 травня 2020
Переваги життя без тютюну

          31 травня відзначають Всесвітній день без тютюну. З 1987 року по всьому світу проходять антитютюнові акції. У березні 2006 року Верховна Рада України ратифікували Рамкову конвенцію ВООЗ з боротьби проти тютюну, яка передбачає нагальне впровадження конкретних заходів на подолання тютюнової пандемії.

27 травня 2020
Важливість біорізноманіття

      Пропонуваємо до вашої уваги переглянути відеозаписи до Міжнародного дня біологічного біорізноманіття.

Корисні посилання
« назад до переліку

16 березня 2020
Біологічна безпека: поведінка людини у взаємовідносинах з тваринами
 

      Світ дикої природи – надзвичайно цікавий. Він манить нас у незвідане й загадкове. Але, вирушаючи його пізнавати, потрібно пам’ятати про небезпеки, які підстерігають кожного з нас. Загалом, усі тварини, за певних умов, можуть становити загрозу здоров’ю та життю людини. 
      Домашні тварини є невід’ємною частиною життя багатьох людей. Вони можуть бути годувальниками сімї, допомагають побороти самотність, покращити настрій. Існує навіть окремий вид терапії, так звана, пет-терапія - індивідуальна або групова активність людей, до якої залучають тварин для покращення самопочуття.
      Проте через необачне ставлення до стану здоров'я ваших домашніх улюбленців, а диких тварин; зневажливе ставлення до правил гігієни ви наражаєте себе на небезпеку зараження різними хворобами.
     Американські експерти, досліджуючи взаємозв’язок людина – тварина, дійшли висновку та склали рейтинг з найнебезпечніших тварин з точки зору передачі інфекцій:
     1.Кажани. Зараження людей відбувається рідко, але хвороби передаються досить небезпечні. Найстрашніша – сказ, від якого не існує лікування. Єдиний шанс вціліти – пройти курс  спеціальної вакцинації.
     2. Дикі кролики.  Такі ніжні, плюшеві, ласкаві тваринки, а поширюють туляремію – хвороба, що приводить до серйозних проблем з диханням. У інфікованих проявляється біль у грудях та може розвиватися пневмонія.
    3. Птахи передають безліч хвороб. Серед них найпоширеніші пташиний грип і пситтакоз (папугова гарячка) – гостре інфекційне захворювання людини, що виникає при зараженні від папуг. Щороку в США фіксується до 100 подібних випадків.
    4. Бабаки та інші дикі гризуни. Переносять на собі інфікованих бліх з бактеріями бубонної чуми - бактеріальна інфекційна хвороба, що характеризується гарячкою, тяжкою інтоксикацією, серозно-геморагічним ураженням легень, лімфатичної системи з утворенням бубонів, нерідким септичним перебігом і високою летальністю. Зараження відбуваються вкрай рідко, але вони трапляються.
     Людству відомі 3 спустошливі пандемії чуми:
• У 541-574 рр. відбулась перша пандемія — «Чума Юстиніана» у країнах навколо Середземного моря, у час Візантійської імперії при імператорі Юстиніані I. За приблизними оцінками померло 100 млн. людей;
• У 1334 р. розпочалася в Китаї друга пандемія — «Чорна смерть», яка призвела до відчутного вимирання населення Європи (третина населення) й Азії, загинуло близько 50 млн. людей;
• у 1894 р. з Китаю розпочалася третя пандемія («портова чума»), яка до 1930 р. охопила усі континенти, окрім Антарктиди, забравши життя приблизно у 12 млн. осіб.
     5. Миші і щурі. Історики вважають саме цих гризунів винуватцями Чорної смерті – чуми, про яку ми вже згадували, яка викосила половину Європи в часи Середньовіччя. Гризуни (миші різних видів, щурі) постійно супроводжують людину, де б вона не оселилася. Ці тварини не лише псують наші харчові запаси, майно, а й залишають на них збудників інфекційних захворювань – туляремії, лептоспірозу, геморагічної гарячки з нирковим синдромом та багато інших. Здебільшого люди інфікуються, споживаючи харчі та воду, забруднені виділеннями цих дрібних тварин, а також через подряпини та порізи шкіри; під час купання у водоймах.
    6. Комахи (кліщі, комарі, ґедзі) теж можуть бути переносниками різноманітних хвороб. Через укуси комах відповідно передаються: кліщовий  енцефаліт (запалення мозку), хвороба Лайма, яка  вражає суглоби і нервову систему; малярія, що може також виникати від укусів  бджіл, ос та  сильні алергічні реакції.
   7. Рептилії. Змії, черепахи, ящірки, жаби і саламандри теж можуть бути переносниками бактерій, - сальмонели. Дуже небезпечні, оскільки частенько переносять сальмонелу прямо на своїй шкірі. Перед ними особливо уразливі діти. Щоб не стати жертвою укусу гадюки, потрібно бути обережним, особливо збираючи ягоди та гриби. Йдучи до лісу, потрібно мати надійне взуття. Обов’язково бути одягненим у широкі штани з цупкої тканини, заправлені з напуском у взуття.
    8. Корови. Пов'язані з поширенням сальмонели, кишкової палички та губчастої енцефалопатії (коров'ячий сказ). Штам кишкової палички O157: H7 для корів безпечний, а в людини може спричинити тяжкі форми ешерихіозу і навіть призвести до смерті, особливо літніх людей, маленьких дітей та осіб з ослабленим імунітетом.
   9.Собаки. Кращий друг людини здатний перетворитися на гіршого ворога через велику кількість хвороб, який він здатний передати. Це і сказ, і паразити, і сальмонела, і інфекційні захворювання,і навіть плямиста лихоманка.
   10. Кішки – це один з основних домашніх улюбленців.  Та нажаль, від 50% до 90% укусів кішок інфіковані певними хворобами. Оскільки котячі роти досить брудні, то є перенощиками різних паразитів та інфекцій - сказу, туляремії, токсоплазмозу,  в рідкісних випадках інфекцій кісток та енцефалітів, які викликають різке підвищення температури тіла людини, лихоманку та можуть привести до летальних наслідків.

     Як захистити себе від хвороб, які переносяться тваринами:
• періодично проходьте профілактичні огляди;
• регулярно приводьте на профілактичні огляди до ветеринара свого улюбленця та вакцинуйте свою домашню тварину;
• не торкайтеся фекалій тварин та не прибирайте за твариною голіруч;
• після контакту з домашніми тваринами та після прибирання за ними ретельно мийте руки з милом під проточною водою;
• уникайте укусів і подряпин, якщо ж ви все-таки отримали пошкодження від тваринки, негайно продезінфікуйте рану;
• не дозволяйте вашим домашнім улюбленцям облизувати ваші порізи чи рани;
• не контактуйте з дикими тваринами в природі та хворими домашніми тваринами.

Якщо Вас вкусила або подряпала дика чи домашня тваринка, запам'ятайте:
     1. Швидко та ретельно промийте уражене місце великою кількістю води з милом;
    2. Дезінфікуйте рану за допомогою антисептичного засобу на основі спирту чи йоду. Не використовуйте перекис водню для дезінфекції.
    3. Після оброблення рани варто звернутися до лікаря, особливо якщо тваринка виглядала хворобливою.
      І все ж: яка з тварин найнебезпечніша для людини? Кожна по-своєму. Велетень ведмідь, натрапити на якого – рідкісний випадок, з легкістю вб’є людину. Маленький кліщ, один із сотень, що чіпляються до одягу й непомітно добираються до тіла, здатен зробити людину хворою на все життя, а то й убити її…
      Але варто пам’ятати: ні ведмідь, ні дикий кабан, ні гадюка, ні кліщ не є нашими ворогами, як, звичайно, і друзями. Вони є представниками фауни, які займають відповідну нішу в Природі. А щоб не стати жертвою їхніх інстинктів, варто вивчати світ дикої природи. Як кажуть, обізнаний – значить захищений!