ГоловнаПро насФункціональне зонуванняПриродні особливостіДіяльністьЗапобігання проявам корупціїДля відвідувачівНовиниФотогалереяСпівробітництвоКонтакти
Останні новини
15 серпня 2019
Заняття «Захистимо друзів наших менших»
15 серпня 2019 року у Путильському ЗДО «Дзвіночок» провідним фахівцем з екологічної освіти НПП «Черемоський» Тонієвич І.М. проведено заняття доброти під  назвою «Захистимо друзів наших менших», який присвячений до Міжнародного дня безпритульних тварин.         
14 серпня 2019
17 серпня – Всесвітній день безпритульних тварин
Всесвітній день безпритульних (бездомних) тварин засновано на початку 1990-х на підтримку ініціатив волонтерських організацій із захисту домашніх тварин, які залишилися без нагляду. Його відзначають у третю суботу серпня.
14 серпня 2019
Освячено капличку на честь святого Євстахія Плакиди
На високогір"ї Карпат, де височіє гора Томнатик, здалека видніється каплиця на честь святого мученика Євстафія Плакиди. Каплиця споруджена за ініціативи та підтримки працівників НПП «Черемоський». 13 серпня біля каплиці провели богослужіння у день пам’яті святого мученика Євстафія Плакиди, який, як відомо, є покровителем звірів.
Корисні посилання
« назад до переліку

31 липня 2019
Зупини іспанського «конкістадора» !
 

Іспанський рудий слимак (Arion lusitanicus Mabille, 1868) - це інвазійний вид, який потрапив в Україну понад 10 років тому разом із сільськогосподарською продукцією (салат та капуста), завезеною з південно-східної Польщі. Так, тривалий час його реєстрували лише на Львівщині, пізніше на Івано-Франківщині, Вінниччині, а наразі шкідник активно наступає на територію Буковини. Нашестя рудого слимака нещодавно зафіксовано і на Путильщині.

Це небезпечні слимаки, які живляться будь-якою органікою, не лише рослинного (капустою, огірками, помідорами, баклажанами, кабачками, перцем, картоплею, морквою, кукурудзою, квасолею, суницями, чорнобривцями, хризантемами, плодовими деревами та ін.), а й тваринного походження (мертвими тваринами, екскрементами, представниками свого виду), дуже швидко розмножуються та поширюються, залишаючи після себе знищені врожаї. Вони є переносниками гельмінтів. Іспанські слимаки становлять велику загрозу всій екосистемі, а людям зокрема завдають значних економічних збитків, оскільки псують врожаї. Натомість, у них майже немає природних ворогів, вони є стійкими до перепадів температури (можуть зимувати у ґрунті до 10 см) і пречудово почуваються у нашому вологому та сонячному кліматі.

Іспанський слимак досягає розмірів від 8 до 20 см. Забарвлення мінливе (від темно коричневого чи бурого до яскраво помаранчевого). З правого боку посередині мантії розташовується дихальний отвір. Вони є гермафродитами, тобто у їх статевій системі об’єднані чоловічі та жіночі органи. Тому дуже часто відбувається самозапліднення. На першій стадії свого розвитку всі особини є самцями, які лише у наступній фазі перетворюються на самок, щоб відкласти яйця (до 500 шт.).

З 27 липня 2018 року люди на Заході України об’єднуються для боротьби з цими шкідниками і публікують фотографії рудих слизьких створінь, дату та місце, де вони їх бачили, у соціальній мережі Facebook під хештегом #ЗупиниРудого . Ця статистична інформація дозволяє вченим бачити реальну картину присутності іспанського слимака на території країни. Візуальні докази є найдієвішим засобом впливу на прийняття рішень стосовно цього виду на місцевому рівні і вище. В усіх країнах Європи цей слимак занесений до карантинних видів, а в Україні поки що жодної офіційної позиції влади немає. Нині спеціалісти на волонтерських засадах активно працюють над розробкою стратегії боротьби з цим молюском.

Сьогодні можливими методами боротьби з іспанським слимаком є:

- систематичний вилов на городах і знищення;

- вкопувати у ґрунт невеликі ємності із пивом, до якого слимаки небайдужі, і потім збирати їх;

- перед початком перших заморозків або у відлигу перекопати ґрунт на городі. Пізнє перекопування ґрунту порушує зимовий сон цих шкідників, які сховались у різні заглиблення та щілини для зимової сплячки, що сприяє загибелі їх нащадків;

- висаджувати в міжряддях «смачну» для слимаків культуру – салат, який прийме основний удар на себе;

- заохочувати в себе на ділянках природних ворогів, а саме жаб, вужів, ящірок, їжаків, курей та качок, а також турунів, жуків-стафілінів, хижих павуків, багатоніжок, які живляться молюсками та їх яйцями;

- не можна безсистемно використовувати потужні інсектициди. Це підриває чисельність жуків, які контролюють слимаків;

- підтримувати на присадибних ділянках максимальне різноманіття рослин (слимаки не живляться жорстко опушеним листям фацілії, рудбекії та ін.);

- проводити профілактику (утримуватись від використання компосту і мульчі з інших рослин);

- максимально очистити ділянку від потенційних схованок (сміття, дрова) слимаків;

- уважно обстежувати посадковий матеріал та субстрат на наявністю слимаків та їх яєць;

- покласти десь дощечку, полити навколо неї водою (слимаки сховаються під неї), потім підняти її та механічно їх знищити;

- сіяти та садити рослини рано навесні, щоб вони мали змогу зміцніти ще до масового відродження слимаків з яєць;

- регулярно висапувати бур'яни, а восени, після збору врожаю, не залишати на ділянці ніякої рослинності;

- використовувати препарат «Біослимакс» або «Ferramol». Найефективніша норма витрат для першого 0,6-1,2 г/м2 та для другого 5 г/м2 навесні та початку літа.

Нажаль, одноосібна боротьба не принесе бажаного результати, оскільки слимаки будуть сповзатись з сусідніх ділянок. Варто домовитись із сусідами про спільні дії.

НПП «Черемоський» звертається до Вас, шановні Путильчани! Якщо Вам небайдужа доля рідної природи, будь ласка долучайтесь до збору даних, а також боротьби з іспанським слимаком на власних присадибних ділянках, задля перешкоджання їх масового розмноження та поширення.

Інформацію підготувала науковий співробітник, к.б.н. Д.І. Юзик