ГоловнаПро насФункціональне зонуванняПриродні особливостіДіяльністьЗапобігання проявам корупціїДля відвідувачівНовиниФотогалереяСпівробітництвоКонтакти
Останні новини
13 травня 2019
Смачні, корисні й небезпечні шушеребки
Весна – пора року, яка у кожного викликає свої асоціації та спогади. Але кожен, хто любить гриби  (чи збирати, чи їсти), о цій порі згадає про такі невибагливі грибочки. Навіть гонорові поціновувачі білих грибів та гордуманів навесні, мандруючи в своїх справах щойно звільненими з-під снігу узліссями та пасовищами, мимоволі приглядаються – чи не чорніє десь шапка шушеребка  (зморшка).
9 травня 2019
Бесіда "Збережіть природу"
08.05.2019 р. провідним фахівцем з рекреації Маковійчук Х.М. НПП «Черемоський» з вихованцями Киселицького ЗДО було проведено заняття «Збережіть природу».
6 травня 2019
Колекція жуків з території НПП «Черемоський» та околиць

На території НПП «Черемоський» зустрічається 266 видів з ряду Твердокрилі (Coleoptera), які належать до 20 родин, у тому числі вид занесений до Червоної книги України – вусач мускусний (Aromia moschata L., 1758).

Корисні посилання
« назад до переліку

20 листопада 2018
Участь НПП «Черемоський» в міжнародних проектах.
 
Карпатські гори є притулком для найдивовижнішої дикої природи, домівкою для багатьох рідкісних видів. Біорізноманіття Карпат є унікальним – у регіоні мешкають види, які не зустрічаються більше ніде у світі. Карпати є останнім місцем мешкання у Європі для таких видів як бурий ведмідь, вовк та рись. Ведмідь бурий та рись європейська занесені до Червоної книги України та  охороняються Міжнародною спілкою охорони природи (МСОП). Вовк  по всій Європі охороняється Бернською конвенцією, яку підписала також і наша держава. Дані види потребують суворої охорони, особливо в Карпатському регіоні.
Між Національним природним парком «Черемоський» та представниками міжнародного фонду дикої природи (WWF) укладено угоду про участь та спільну діяльність в міжнародній програмі - Базове дослідження щодо великих хижаків (ведмедя, рисі та вовка) у Європі. До співпраці долучились також представники з Путильської райдержадміністрації. 
За останні кілька років чисельність вовка, ведмедя, рисі та інших диких тварин у Європі значно зросла. Дикі звірі почали повертатися на покинуті раніше території, тому постало питання управління популяціями цих видів та їхнього співжиття з місцевими громадами. Результати цього дослідження допоможуть дізнатися, як люди в межах Путильського району співіснують з цими тваринами.
В рамках міжнародного проекту “Життя великим хижакам Європи”, маємо на меті створити платформу для обміну найкращими практиками в сфері співжиття людини та великих хижаків з зацікавленими сторонами у Європі. Більш як 16 країн співпрацюють та діляться своїми знаннями не зважаючи на кордони. В межах Путильського району будуть вирішуватись різноманітні питання від управління соціальними, економічними та екологічними викликами, які виникають в співіснуванні разом з ведмедем, вовком і риссю до практичних рішень, як от захист сільськогосподарських угідь, відшкодування (компенсація) збитків населенню.
Представники всесвітнього фонду природи Дунайсько-Карпатської програми в Україні (WWF) спільно з заступником директора НПП «Черемоський» - Томнюк О.П та єгерською службою здійснили виїзд на територію Парку, де пройшлися на Яровицькому хребті слідами великих хижаків, а саме ведмедя бурого та прослідкували шляхи міграції виду. Запустивши дрон, відзняли територію мешкання та міграційні шляхи великих хижаків - вовка, ведмедя бурого, рисі європейської на території національного парку. У відповідності до зйомки здійснено картування місцезнаходжень ведмедя, рисі та вовка і їхніх міграційних шляхів. Дані дослідження дадуть змогу проаналізувати видові особливості, генетичну стійкість популяцій ведмедя бурого на території Путильського району.
Охорона диких тварин на території НПП «Черемоський» дала свої результати. Кількість видів та чисельність тварин почали поступово збільшуватися. Проаналізувавши дані таксації диких тварин за зимовий період 2018 р. можемо говорити про стійку стабільність їхніх популяцій  на території національного парку та тенденції до збільшення. В порівнянні з минулорічними даними, на території Перкалабського ПНДВ зросла чисельність ведмедя (Ursus arctos L.), а в межах Селятинського ПНДВ збільшилась чисельність популяцій вовка (Canis lupus L.) та рисі (Lynx lynx) L.
В межах проекту здійснюється й екоосвітня виховна діяльність, в якій учнівська молодь бере безпосередню участь. Учні Дихтинецької ЗОШ І-ІІІ ст. (Амаркулес А., Митроняк І.), під кураторством Томнюк О.П., проводили пошукові, науково-дослідницькі роботи на території національного парку та об’єктів ПЗФ Путильського району. Наукові роботи – «Моніторинг популяцій диких тварин на території НПП "Черемоський"  та  «Заповідні куточки Путильщини», представлені учнями на високому науковому рівні в обласному екологічному конгресі "Живи, Земле!", що проходив на базі Інституту біології, хімії та біоресурсів Чернівецького національного університету ім. Ю.Федьковича.  Спільно з учнівською молоддю ми сприяємо підвищенню обізнаності людей щодо ведмедів, вовків і рисі. Краще знання та розуміння цих прекрасних тварин, їх життєво важливої ролі в управлінні природними системами, а також альтернативних шляхів співіснування допоможе людям уникнути непотрібних конфліктів з ними.
Беручи до уваги велику кількість загроз для існування цих рідкісних видів, що призвели в свій час до катастрофічного зменшення чисельності їх популяцій, розуміючи необхідність посилення боротьби з браконьєрством як однієї з головних загроз для великих хижаків, НПП «Черемоський» в рамках міжнародного проекту щодо збереженню великих хижаків Європи проводить збір інформації про міграційні шляхи великих хижаків на території району, збір генетичного матеріалу з метою отримання даних про стан та здоров’я їх популяцій, для попередження зменшення ризиків конфлікту хижак - людина, хижак - велика та дрібна худоба. Кожен бажаючий може долучитись до доброї справи, пройшовши соціальне опитування в мережі Інтернет (http://bit.ly/2wIDIJu) щодо співжиття великих хижаків з людиною та їх впливу на ведення сільського господарства в гірській місцевості, зокрема Путильського району. Усвідомлюючи всю важливість збереження рідкісних видів ссавців, використовуючи управлінські методи, ми втілимо в життя нові ідеї та ефективні перспективні заходи для вирішення проблемних питань у сфері дикої природи, а саме співжиття великих хижаків та людини.